Boys and girls athletics, basketball, football, lacrosse, rugby, track & field, cheer, wrestling. Youth college scholarships. Westport Police Athletic League-WPAL is a non-profit organization in Westport, CT providing youth athletics and community event

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Thank you to all the players who participated in PAL Basketball tryouts.  

 
Congratulations to the players selected to play on a PAL Basketball team.  Team rosters are posted below.
 
Coaches and/or Team Managers will be in touch soon with more information on practice times, uniforms, paperwork and payment.  
 
 
GIRLS PAL BASKETBALL ROSTERS
 
Grade 4
Coaches: Jack Van Sant, Mary Kate Van Sant
Mave Best
Jayden Blatt
Naomi Fridman
Cari Gordon
Bryn Lieberman
Emma Rivel
Piper Salik 
Annika Soni
Addison Talbott
Jaden Tracey
Samantha Weitz
 
Grade 5
Coaches: Samantha DiLeo, Stacey DiLeo
Michaela Alvarez
Riley Caney
Alexia Damian
Addison Dennett
Emme Dorfman
Liv Gaines
Camilla Garfield 
Isabella Grimm
Sienna Schwartz
Samantha Selig
Chloe Smith
 
Grade 6 BLUE
Coach: Andre Brooks
Emma Asiel
Marley Belzer
Riely Gullans
Freya Harvey
Madeline Johnson
Sadie Katzner
Reese Rein
Riley Sklar
Nicole Tooker
Sarah Von Dohlen
 
Grade 6 WHITE
Coach: Pete Lasecki, Jon Dinihanian
Zander Bauer
Charlotte Booth
Jocelyn Connors
Sarah Kalb
Sydney LaForce
Devyn Peffer
Anna Petrosino
Skye Selva
Mary Stevens
Isabelle Taglia
Samantha Wadley
 
Grade 7
Coaches: Mary Kate Van Sant, Jack Van Sant
Zoe Alpert
Sabina Cherry
Norah Fuld
Ella Harrington
Poppy Harrington
Samantha Henske
Dylan Lebowitz
Sofia Martin
Avni Mittal
Katherine Phelps
Kate Weitz
 
Grade 8
Coaches: Dave Danko, Steve McGillicuddy
Esther Bernstein
Keira Best
Kiersten Brennan
Maya Brody
Kathleen Coffey
Carly Greenberger
Hailey Johnson 
Elle Lafontan
Madison Mayr
Leina Wyatt
 
 
BOYS PAL BASKETBALL ROSTERS
 
Grade 4
Coach: Ryan Visokay, Jim O'Donoghue
Levi Belzer
Grant Bozeman
Patrick Brennan
Tyler Gorin
Christopher Healy
Lucas Klein
Hugo Liebert
Declan Mayr
Mateo Riera
Case Robinson
Dylan Seymour
Nolan Walters
 
Grade 5 BLUE
Coach: Shuan Malone
Jonah Bomback
Austin Heyer
Dhilan Lowman
Aaron Schorr
Ryder Sklar
Asher Vengrow
Owen Wood
Jonathan Greenspan
James Moneyhon
Nate Maurillo
 
Grade 5 WHITE
Coaches: Jon Dinihanian, Pete Lasecki
Luke Ballesteros
Max Benke
Grayson Downes
Owen Green
Emmett Hallett
Declan Jandora
Ethan Katzner
Jack Mello
Thomas Scott
Charlie Hannon
 
Grade 6 BLUE
Coaches: Joe Black, Justin Black
Sam Clachko
Zachary Falquist
Owen Goldfarb
Drew Hill
Aman Islam
Emmanuel Jouissance
Jake McGeehan
Jared Sale
Mason Tobias
Blake Watkins
 
Grade 6 WHITE
Coaches: Jeremy Daniel, Javon Wilson
Nathaniel Bernstein
Matty Coniglio
Lucas Downes
Samson Heyer
Jack Leonard
Gus Palmer
Ben Peterson
Jackson Talbott
Oliver Vynerib
Jared Zames
Samuel Zinzi
 
Grade 7 BLUE
Coach: Andre Brooks
Nick Brodsky
Brady Dennett
Jake Goldshore
Charley Leahy
Cormac Mulvey
William Murray
Cam Prior
Will Ramsey
Nathan Smith
Adam Udell
 
Grade 7 WHITE
Coach: Brendan Stewart
Andre Albanese
Will Borowsky
Jonathan Costello
Kyle Dulak
Henry Grossberg
Grant Hill
Russell Kelsey
Jadon Laitman
Andrew Oppenheimer
Christian Rinaldi
Jack Schwartz
 
Grade 8 BLUE
Coaches: Drew Carothers, Joe Black
Ben Burmeister
Tanner Chlupsa
Rhys Jamali
Max Jossen
Cameron Mann
Avery Mueller
Ko Seltzer
Nicholas Sikorski
Caleb Smith
Liam Yin
 
Grade 8 WHITE
Coaches: Jim O'Donoghue, Ryan Visokay
Devin Agah
Lucas Carpi
Teddy Deutch
Jake Futterman
Alex Greenlee
Charlie Iannone
Devin Kass
Max Maurillo
Luke Oakley
Aidan Parnes
Arthor Skatoff
 
 
 
General Information for all players and parents:
  • Pre-season practice will start shortly. Days/times will be announced as soon as gym space is finalized.  
  • All players are required by the Fairfield County Basketball League (FCBL) to provide a copy of their birth certificate.  Please have it ready to give to your team manager upon request.
  • Health forms will also be due to the Team Manager before the start of the season. Please have it ready to provide to your Team Manager.
  • All players are required to sign a Code of Conduct before the first game.  

 

-----------------------------------------------------------

 

2019-2020 TRYOUT SCHEDULE IS POSTED!!!!!!!

 

 

 

BASKETBALL NEWS

 

 Boys Grade 6 White - Won the Hoopfest Too!!!

WELL DONE BOYS!!!!

Boys Grade 6 White - Coach Jon Dinihanian

Will Borowsky, Zach Gorin, Henry Grossberg, Grant Hill, Russell Kelsey, Will Murray,

Andrew Oppenheimer, Cameron Prior, Will Ramsey, Christian Rinaldi, Jack Schwartz



Fairfield County Basketball League Champions!!!- Girls Grade 5

Congratulations !!!   Nicely done Girls!!

Grade 5 - Coach Andre Brooks(r) Assistant Coach Corey Baldwin (l)

Marley Belzer, Charlotte Booth, Madeline Johnson, Sadie Katzner, Sydney LaForce, Katelynn Mitchell,

Devyn Peffer, Reese Rein, Riley Sklar, Isabelle Taglia, Nicole Tooker, Sarah vonDohlen


Regular Season FCBL Divisional Champions  
Boys Grade 5 Blue

Congratulations!!!   Nice Win Boys

Grade 5 Blue - Coach Joe Black

Sam Clachko, Matthew Coniglio, Zach Fallquist, Owen Goldfarb, Graham Griffin, Drew Hill, 

Aman Islam, Jake McGeehan, Jared Sale, Mason Tobias, Samuel  Zinzi

 

 

 


Milford Hoopfest Champions - Gold Division - Girls Grade 4

Congratulations!!!     Well Done Girls!!!

Grade 4 - Coach Lejla Markovic

Michaela Alvarez, Caney, Addison Dennett, Emme Dorfman, Liv Gaines, Camilla Garfield,

Isabella Grimm, Beatrice Lundberg, Skylar Mandel, Sienna Schwartz, Chloe Smith
Not Pictured: 
Addie Dennett, Bea Lundberg, Lily Ashford.

 


Regular Season FCBL Divisional Champions - Boys 6 White

Congratulations!!!

Grade 6 White - Coach Jon Dinihanian

Will Borowsky, Zach Gorin, Henry Grossberg, Grant Hill, Russell Kelsey, Will Murray,

Andrew Oppenheimer, Cameron Prior, Will Ramsey, Christian Rinaldi, Jack Schwartz