Our mission is to organize competitive youth basketball teams and instructional basketball programs for elementary through high school boys in Rocklin and the South Placer County area. Our teams and programs are built on teaching solid fundamentals and a

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
YBA Hosted Fall Friday Competitive League
Games for Jan/Feb Played at YBA
NO SPECTATOR CHARGE (YBA EVENT)
Game Rules Details:
  • Parent volunteers to keep score
  • Scrimmages will be (2) 20 Min Halves Stop Clock Last (2) Min
  • Playing time is coaches discretion (not equal)
  • 1st team listed wears white jersey

Locations: 1091 Tinker Rd Rocklin Suite 200B

      PLEASE CHECK ROSTER FOR PLAYER CHANGES, INCLUDING TEAM #  

      SCHEDULES LINK WILL BE EMAILED OUT ON WEDNESDAY EVENINGS

TEAMS 15, 16, 17, & 18 WILL PLAY ON SUNDAY BETWEEN 2pm & 5pm Contact Coach Brown with Questions

        
  (Week 4) 1/27/23  
FRIDAY NIGHT COMPETITIVE LEAGUE
         
Team A C. Brown K-2              
Team B C. Brown K-2   Court HWP 9 TEAMS Court HWP 10 TEAMS HWP 11 TEAMS
Team 1 Coach Micheua 3rd   5:00PM 23 v 20 5:00PM 2 v 3 5:00 PM
Team 2 Coach TBD 3rd/4th   6:00 PM       19 v 1 6:00 PM 3 v 8 6:00 PM
Team 3 Coach Remy 3rd/4th   7:00 PM 12 v 11 7:00 PM 7 v 24 7:00 PM 5 v 6
Team 4 Coach Johnson/Heidel 6th(UPPER)   8:00 PM        13 v 14 8:00 PM 22 v 10 8:00 PM 4 v 9
Team 5 Coach Johnson/Heidel 6th(Lower)              
Team 6 Coach Micheau 5th/6th     Bye --        
Team 7 Coach Brown 5th       REFEREES      
Team 8 Coach Manny 5th/6th       Alysa      
Team 9 Coach Brent 5th/6th     Jerimiah Kailee Mcormick      
Team 10 Coach Green 7th Blue              
Team 11 Coach Green 7th White   HWP 9 Ryan Rodney      
Team 12 Coach Brent 7th   HWP 10 Noa Nick      
Team 13 C. Eric Gee Middle School 7/8   HWP 11     7pm -9pm    
Team 14 C. Ryan Middle School 7/8              
Team 15 Coach Brown HS              
Team 16 Coach Green HS              
Team 17 Coach Brown HS `            
Team 18 Coach Green HS              
Team 19 Coach Gee 4th girls              
Team 20 Auburn 5th Girls              
Team 21 Robinson 3rd gr              
Team 22 Coach Brown Middle School 7th/8th              
Team 23 Ken Gee 4th Girls Uppers              
Team 24 Remy 4th