Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 Mon 09/30/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
SCAA Field 10 6:30p 8:00p  >Baseball >Machine Pitch> Truliant-MP3 Jaroscak Practice    BH 
SCAA Field 11B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U14 SCSC M Practice REC U14 SCSC W   RM 
SCAA Field 12 6:00p 7:00p  >Soccer>Classic> U14 Classic - SOC Training YA U10 White   RM 
SCAA Field 13A 6:30p 7:30p  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC M Practice REC U10 SCSC W   RM 
SCAA Field 14B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - A Practice    RM 
6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - B Practice    RM 
SCAA Field 3 6:00p 7:30p  >Baseball >Minor League> Masonic Lodge-MIN2 Papiernik Practice    JH 
SCAA Field 5 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB3 Hanson Practice    MA 
SCAA Field 8 6:00p 8:00p  >Baseball >Junior League> JR2 Soriano Practice    TS 
Steele Creek Field 1 6:00p 7:15p  >Softball> 8U Softball> 8U - Playford Game SCRA - Quinn   BQ 
 Tue 10/01/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
MP - Kiser-Chapman 6:00p 7:15p  >Softball>10U Softball> MPAA - Godman Game 10U - Hanson   CG 
Charlotte, Olympic HS 6:00p 8:15p  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Game  @ Charlotte Hawks (Charlotte Latin High School)  TS 
SCAA Field 1 6:00p 7:30p  >Softball>10U Softball> 10U - Dougan Practice    BS 
SCAA Field 10 6:30p 8:00p  >Baseball >Machine Pitch> Nothing But Noodles-MP1 Arbogast Game Jersey Mike's-MP2 Hollifield    
SCAA Field 11B 6:30p 8:00p  >Soccer>Classic> U14 Classic - SOC Practice YA U10 White   RM 
SCAA Field 3 6:00p 7:30p  >Baseball >Minor League> Just Fresh-MIN1 Hobson Practice  move to cages at 7:00  JH 
6:30p 8:00p  >Baseball >Minor League> Jackson Orthodontic-MIN3Peterson Practice  start in cages  JH 
SCAA Field 4 6:30p 8:30p  >Baseball >Majors> Dick's Sporting Goods-MAJ1Bankos Game Orangetheory-MAJ3 Watson    
SCAA Field 5 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB2 DiCarlo Practice    MA 
SCAA Field 6 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB4 Jacobs Practice    MA 
SCAA Field 8 6:45p 9:00p  >Baseball >Junior League> JR1 Lail Game  vs South Park  SL 
Clover, Oakridge Middle School 6:00p 8:00p  >Baseball >Minor League> MIN4 Eagles LKW Game MIN5 Royals LKW   TS 
MARA #4 7:30p 9:00p  >Softball>13U Softball> MARA - Thrower Game 13U - Coleman   MT 
 Wed 10/02/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Charlotte, Olympic HS 5:15p 6:45p  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Practice    TS 
SCAA Field 1 6:00p 7:30p  >Softball> 8U Softball> 8U - Playford Practice    BS 
SCAA Field 10 6:00p 7:30p  >Baseball >Machine Pitch> Jersey Mike's-MP2 Hollifield Practice    BH 
SCAA Field 11B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U14 SCSC M Practice REC U14 SCSC W   RM 
SCAA Field 12A 6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK RED Practice    RM 
6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK GREEN Practice    RM 
SCAA Field 12B 6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK BLUE Practice    RM 
6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK PURPLE Practice    RM 
Charlotte, SCAA Field 12C 6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK YELLOW Practice    RM 
6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK ORANGE Practice    RM 
SCAA Field 13A 6:30p 7:30p  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC M Practice REC U10 SCSC W   RM 
SCAA Field 14B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - A Practice    RM 
6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - B Practice    RM 
SCAA Field 3 6:30p 8:30p  >Baseball >Minor League> Masonic Lodge-MIN2 Papiernik Game Jackson Orthodontic-MIN3Peterson   CP 
SCAA Field 4 6:30p 7:30p  >Baseball >Majors> Dick's Sporting Goods-MAJ1Bankos Practice  hitting in cage  TS 
6:30p 8:30p  >Baseball >Majors> Jersey Mike's-MAJ2 Isaacson Game MAJ4 Shamrocks LKW   JI 
SCAA Field 6 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB1 Franks Practice    MA 
SCAA Field 8 6:45p 9:00p  >Baseball >Junior League> JR1 Lail Game JR2 Soriano Rufert absent  TS 
Weddington, Weddington 6:45p 9:00p  >Baseball >Big League>Senior League> Sr Game Weddington @ Weddington Sr (5211 Monroe-Weddington Rd Weddington, NC 28104)  DP 
 Thu 10/03/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
MP - Kiser-Chapman 6:00p 7:15p  >Softball>10U Softball> MPAA - Christian Game 10U - Dougan   MC 
SCAA Field 1 6:00p 7:30p  >Softball>10U Softball> 10U - Hanson Practice    BS 
7:30p 9:00p  >Softball>13U Softball> 13U - Coleman Practice    BS 
SCAA Field 10 6:30p 8:00p  >Baseball >Machine Pitch> Truliant-MP3 Jaroscak Game Nothing But Noodles-MP1 Arbogast    
SCAA Field 11B 6:30p 8:00p  >Soccer>Classic> U14 Classic - SOC Practice YA U10 White   RM 
SCAA Field 3 6:30p 8:30p  >Baseball >Minor League> Just Fresh-MIN1 Hobson Game MIN6 Tigers LKW   JH 
SCAA Field 4 6:00p 7:00p  >Baseball >Majors> Jersey Mike's-MAJ2 Isaacson Practice  On Field from 6-7p, cage from 7-7:30  CR 
7:00p 8:00p  >Baseball >Majors> Orangetheory-MAJ3 Watson Practice  Practice Starts at 6:30 at the cage  CR 
 Fri 10/04/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
SCAA Field 3 6:00p 7:30p  >Challenge Baseball> 10u Challenge Baseball Practice    JH 
SCAA Field 4 6:30p 8:30p  >Challenge Baseball> 12u Challenge Baseball Practice    TS 
 Sat 10/05/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
SCAA Field 11 10:00a 12:00p  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC M Tournament REC U10 SCSC W 3 v 3 Recreation Tournament  RM 
10:00a 12:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - A Tournament  3 v 3 Recreation Tournament  RM 
10:00a 12:00p  >Soccer>Recreation> REC U14 SCSC M Tournament REC U14 SCSC W 3 v 3 Recreation Tournament  RM 
SCAA Field 3 11:00a 1:00p  >Baseball >Minor League> Just Fresh-MIN1 Hobson Game Masonic Lodge-MIN2 Papiernik *time change to 11am due to umpire scheduling  JH 
SCAA Field 4 9:00a 11:00a  >Baseball >Majors> Orangetheory-MAJ3 Watson Game Dick's Sporting Goods-MAJ1Bankos   RW 
11:00a 12:30p  >Baseball >Machine Pitch> Jersey Mike's-MP2 Hollifield Game Truliant-MP3 Jaroscak    
SCAA Field 5 9:00a 10:00a  >Baseball >T-Ball > TB2 DiCarlo Game TB3 Hanson   MA 
SCAA Field 6 10:00a 11:00a  >Baseball >T-Ball > TB1 Franks Game TB4 Jacobs   MA 
SCAA Field 8 10:00a 12:15p  >Baseball >Junior League> JR1 Lail Game  vs Lake Norman Jr 2  SL 
12:30p 2:45p  >Baseball >Junior League> JR2 Soriano Game  vs Lake Norman Jr 4  TS 
South Park 9:00a 10:15a  >Softball> 8U Softball> SPYA - Whichard Game 8U - Playford    
Steele Creek Field 1 9:00a 10:15a  >Softball>10U Softball> 10U - Hanson Game SCRA - Sawyer    
10:30a 12:00p  >Softball>13U Softball> 13U - Coleman Game MARA - Easterly   CE 
Charlotte, TBD 9:00a 11:15a  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Game  vs Porter Ridge (Olympic High School)  SL 
11:30a 1:45p  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Game  @ Porter Ridge (Olympic High School)  SL 
Clover, Crowders Creek Elem Sch 1:00p 3:00p  >Baseball >Majors> MAJ4 Shamrocks LKW Game Jersey Mike's-MAJ2 Isaacson    
Clover, Oakridge Middle School 9:00a 11:00a  >Baseball >Minor League> MIN4 Eagles LKW Game Jackson Orthodontic-MIN3Peterson   JH 
11:00a 1:00p  >Baseball >Minor League> MIN5 Royals LKW Game MIN6 Tigers LKW   JH 
Huntersville, Huntersville Athletic  2:00p 4:00p  >Baseball >Big League>Senior League> Sr Game Mara1 11720 Verhoeff Drive 28078/GM 1 vs MARA Sr1/5 innings  DP 
4:00p 6:00p  >Baseball >Big League>Senior League> Sr Game Lake Norman GM 2 @ Lake Norman Srs / 5 inning game  DP 
Huntersville, North Meck Park TBD   >Soccer>Youth Academy> YA U10 White Game  Field subject to change. Awaiting schedule from CSA.  RM 
Waxhaw Elem. #2 1:00p 2:15p  >Softball>10U Softball> WAA - Swaenepoel Game 10U - Dougan   DS 
 Sun 10/06/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
S Clt Mid Sch 11:00a 1:00p  >Challenge Baseball> 12u Challenge Baseball Game Charlotte Colts Myers Park  RW 
3:00p 5:00p  >Challenge Baseball> 12u Challenge Baseball Game Lake Norman Lake Norman  RW