Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
 Mon 10/14/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
SCAA Field 10 6:30p 8:00p  >Baseball >Machine Pitch> Nothing But Noodles-MP1 Arbogast Practice    BH 
SCAA Field 11B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U14 SCSC M Practice REC U14 SCSC W   RM 
SCAA Field 12 6:00p 7:00p  >Soccer>Classic> U14 Classic - SOC Training YA U10 White   RM 
SCAA Field 13A 6:30p 7:30p  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC M Practice REC U10 SCSC W   RM 
SCAA Field 14B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - A Practice    RM 
6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - B Practice    RM 
SCAA Field 3 6:00p 7:30p  >Baseball >Minor League> Just Fresh-MIN1 Hobson Practice    JH 
SCAA Field 4 6:00p 7:30p  >Baseball >Majors> Jersey Mike's-MAJ2 Isaacson Practice    CR 
SCAA Field 6 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB3 Hanson Practice    MA 
 Tue 10/15/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
MP - Kiser-Chapman 6:00p 7:15p  >Softball>10U Softball> MPAA - Godman Tournament Game 10U - Hanson   CG 
SCAA Field 1 6:00p 7:30p  >Softball>10U Softball> 10U - Dougan Practice    BS 
SCAA Field 10 6:30p 8:00p  >Baseball >Machine Pitch> Jersey Mike's-MP2 Hollifield Game Truliant-MP3 Jaroscak    
SCAA Field 11B 6:30p 8:00p  >Soccer>Classic> U14 Classic - SOC Practice YA U10 White   RM 
SCAA Field 3 6:00p 7:30p  >Baseball >Minor League> Masonic Lodge-MIN2 Papiernik Practice    JH 
SCAA Field 4 6:30p 8:30p  >Baseball >Majors> Dick's Sporting Goods-MAJ1Bankos Game Orangetheory-MAJ3 Watson   RW 
SCAA Field 5 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB4 Jacobs Practice    MA 
SCAA Field 6 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB2 DiCarlo Practice    MA 
SCAA Field 8 6:45p 9:00p  >Baseball >Junior League> JR2 Soriano Game  vs Coul-Oak Jrs  TS 
Clover, Oakridge Middle School 6:30p 8:30p  >Baseball >Minor League> MIN4 Eagles LKW Game MIN5 Royals LKW   TS 
MARA #4 7:30p 9:00p  >Softball>13U Softball> MARA - Thrower Tournament Game 13U - Coleman   MT 
 Wed 10/16/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
SCAA Field 11B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U14 SCSC M Practice REC U14 SCSC W   RM 
SCAA Field 12A 6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK GREEN Practice    RM 
6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK RED Practice    RM 
SCAA Field 12B 6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK BLUE Practice    RM 
6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK PURPLE Practice    RM 
Charlotte, SCAA Field 12C 6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK ORANGE Practice    RM 
6:00p 6:45p  >Soccer>Little Kickers> LK YELLOW Practice    RM 
SCAA Field 13A 6:30p 7:30p  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC M Practice REC U10 SCSC W   RM 
SCAA Field 14B 6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - A Practice    RM 
6:00p 7:00p  >Soccer>Recreation> REC U8 SCSC M - B Practice    RM 
SCAA Field 4 6:30p 8:30p  >Baseball >Majors> Jersey Mike's-MAJ2 Isaacson Game MAJ4 Shamrocks LKW   CR 
SCAA Field 5 6:00p 7:00p  >Baseball >T-Ball > TB1 Franks Practice    MA 
 Thu 10/17/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Charlotte, Olympic HS 5:30p 7:00p  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Practice  Per Gustavo's note  SL 
SCAA Field 10 6:30p 8:00p  >Baseball >Machine Pitch> Nothing But Noodles-MP1 Arbogast Game Truliant-MP3 Jaroscak    
SCAA Field 11B 6:30p 8:00p  >Soccer>Classic> U14 Classic - SOC Practice YA U10 White   RM 
SCAA Field 3 6:30p 8:30p  >Baseball >Minor League> MIN6 Tigers LKW Game Masonic Lodge-MIN2 Papiernik note: LKW Tigers are home team for scoring purposes   
SCAA Field 4 6:00p 7:30p  >Baseball >Majors> Dick's Sporting Goods-MAJ1Bankos Practice    TS 
6:30p 8:00p  >Baseball >Majors> Orangetheory-MAJ3 Watson Practice  Practice Starts at 6:30 at the cage  CR 
SCAA Field 7 6:00p 7:30p  >Baseball >Machine Pitch> Jersey Mike's-MP2 Hollifield Practice    BH 
SCAA Field 8 6:45p 9:00p  >Baseball >Junior League> JR2 Soriano Game  vs Dilworth Jr White  TS 
SCAA Field 9 6:00p 7:30p  >Softball>10U Softball> 10U - Hanson Practice    BS 
7:30p 9:00p  >Softball>13U Softball> 13U - Coleman Practice    BS 
Steele Creek Field 1 6:00p 7:15p  >Softball>10U Softball> 10U - Dougan Tournament Game SCRA - Sawyer   BS 
 Fri 10/18/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
SCAA Field 11A 6:00p 6:30p  >Soccer>Little Kickers> LK RED Game LK ORANGE   RM 
6:45p 7:15p  >Soccer>Little Kickers> LK BLUE Game LK YELLOW   RM 
SCAA Field 11B 6:00p 6:30p  >Soccer>Little Kickers> LK YELLOW Game LK PURPLE   RM 
6:45p 7:15p  >Soccer>Little Kickers> LK ORANGE Game LK PURPLE   RM 
SCAA Field 12 6:00p 6:30p  >Soccer>Little Kickers> LK GREEN Game LK BLUE   RM 
6:45p 7:15p  >Soccer>Little Kickers> LK GREEN Game LK RED   RM 
SCAA Field 3 6:00p 7:30p  >Challenge Baseball> 10u Challenge Baseball Practice    JH 
SCAA Field 4 6:30p 8:30p  >Challenge Baseball> 12u Challenge Baseball Practice    TS 
 Sat 10/19/2019 StartFinishOfclDivisionTeamTypeOpponentNote By 
Charlotte, Olympic HS 9:00a 11:00a  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Game  vs OD Mavericks (Olympic High School)  SL 
11:00a 1:15p  >Baseball >Big League>Senior League> Steele Creek Legion Game  @ OD Mavericks (Olympic High School)  SL 
SCAA Field 10 10:00a 11:30a  >Baseball >Machine Pitch> Truliant-MP3 Jaroscak Practice    BH 
SCAA Field 14A 9:00a 10:30a  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC W Game FMU U9 Girls Please arrive 30 minutes before game time for warmup.  RM 
1:15p 2:45p  >Soccer>Recreation> REC U10 SCSC W Game FMU U10 Girls Please arrive 30 minutes before game time for warmup.  RM 
SCAA Field 3 11:00a 1:00p  >Baseball >Minor League> Masonic Lodge-MIN2 Papiernik Game Jackson Orthodontic-MIN3Peterson   JH 
SCAA Field 4 9:00a 11:00a  >Baseball >Majors> Dick's Sporting Goods-MAJ1Bankos Game Jersey Mike's-MAJ2 Isaacson    
11:00a 12:30p  >Baseball >Machine Pitch> Jersey Mike's-MP2 Hollifield Game Nothing But Noodles-MP1 Arbogast    
SCAA Field 5 10:00a 11:00a  >Baseball >T-Ball > TB1 Franks Game TB4 Jacobs   MA 
SCAA Field 6 9:00a 10:00a  >Baseball >T-Ball > TB2 DiCarlo Game TB3 Hanson   MA 
SCAA Field 8 12:00p 2:15p  >Baseball >Big League>Senior League> Sr Game Mara1 vs MARA Sr1  DP 
South Char Rec Asc - OP4 10:00a 11:15a  >Softball>10U Softball> WAA - Swaenepoel Tournament Game 10U - Hanson   ADC 
Charlotte, South Char Rec Asc - OP5 11:45a 1:00p  >Softball>10U Softball> 10U - Dougan Tournament Game MARA - Legassie    
Clover, Crowders Creek Elem Sch 1:00p 3:00p  >Baseball >Majors> MAJ4 Shamrocks LKW Game Orangetheory-MAJ3 Watson   RW 
Clover, Oakridge Middle School 9:00a 11:00a  >Baseball >Minor League> MIN4 Eagles LKW Game MIN6 Tigers LKW   TS 
11:00a 1:00p  >Baseball >Minor League> MIN5 Royals LKW Game Just Fresh-MIN1 Hobson   JH 
Concord, CSA North Sports Complex TBD   >Soccer>Youth Academy> YA U10 White Game n/a Field location may change. Awaiting schedule from CSA.  RM 
Concord, Frank Liske Park 9:00a 10:15a  >Soccer>Recreation> REC U14 SCSC M Game Brazil Please arrive 30 minutes early for warmup. Field 11.  RM 
Matthews, MARA 10:00a 12:15p  >Baseball >Junior League> JR2 Soriano Game  @ MARA Jr 4  TS 
12:45p 3:00p  >Baseball >Junior League> JR1 Lail Game  @ MARA Jr 2 (Trevor absent)  SL 
3:30p 5:45p  >Baseball >Junior League> JR1 Lail Game  @ MARA Jr 3 (Trevor absent)  SL 
MARA #10 2:30p 3:45p  >Softball> 8U Softball> WAA - Pressley Tournament Game 8U - Playford    
Waxhaw Elem. #2 11:45a 1:15p  >Softball>13U Softball> MARA - Easterly Tournament Game 13U - Coleman   CE