Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

New Canaan Winter Club

Group Skating

2021-2022 Class Recommendations

Class recommendations are based on badge(s) passed during the 2020-21 season.  If skaters have continued their skating over the summer and have passed additional levels, please notify Christi Jones and register your child for the appropriate class based on their CURRENT badge level.  All skaters will be re-evaluated in class during the first 2 weeks of the season to determine proper level.

To see the complete class recommendations, click here.

 

Advanced Masters Class:  (USFS Test Track)

Caylee Colaneri

Bridget Flatow

Maddie Fredericks

Laura Haley

Paige Morgan

Amanda Vigano

Masters Class: (Pre req. - Passed Free Skate 2)

Katya Bank - FS2

Emma Barnard - FS2

Annaliese Hering - FS2/3

Berkeley Holland - FS2

Senior: Pre Free Skate (PF), FS 1

(Pre req. - Passed Basic 6)

Bertie Brandt - PF

Lyla Cody - FS1

Hadley Clough - FS1

Tenley Jones

Taylor Kern

Molly Stimpson

Stella Vartanian

Learn to Skate 3:

Frances Bretschger

Clara Collingham

Huck Dickinson

Lizzy Dunkin

Charlie Fetchet

Alexandra Gagliardi

Graham Jackson

Theo Komisarek

Grant Wingate

Tyler Moroney

 

 

 

 

Junior: Some Basic 5 and 6 

(Pre req. - Passed Basic 4 & some Basic 5)

Eva Hassan - 6

Kimber Sparks - 6

Annie Mallozzi - 6

Emma Doyle

Ava Magliacano

Quincy Savage

Marin Fleischmann

Caroline Stimpson

Ainsley Taliercio

Preliminary:  Badge 4 and some 5

(Pre req. - Passed Basic 3)

Eliose Antoszewski

Georgia Azzopardi

Louis Bretschger

Cecilia Giacalone

Mia Magliacano

Chloe Magliacano

Beatrice Martin

Cassidy Colaneri

Elizabeth Drapkin

Eloise Dunning

Willa Juneja

Ava Lenhard

Lila Taliercio

Lily Kilcullen

Beatrice Martin

Lucy McCullough

Caroline Stimpson

Learn to Skate 2:

Frances Bretschger

Christian de Thouars

Luke Gargiulo

John Hojnacki

Wren Keenan

Adeline Kinder

Alexa Luongo

Josie Luongo

Maj-Britt Mital

Lillian Neill

Jack Roddy

Lucy Taubner

Lucy Toal

Intermediate (Basic 2 & 3) - passed Basic 1

Claire Amundson

Grace Amundson

Evy Cotter

Mary Craft

Caroline DiBiasio

Olivia Gagliardi

Penelope Girondo

Cambell Fisch

Molly Fetchet

Lane Hartofilis

Madison Moroney

Ellie Skidmore

Grace Amundson

Paloma Fleischmann

Natalie Jones

Georgia Martin

Reese McCullough

Domenica Natale

Elizabeth Riebau

Molly Ryan

Phoebe Sullivan

Danielle Turullols

Elizabeth Turullols

 

 

 

 

 

 

 

Learn to Skate 1:

Sebastian Alexander

Jake Azzopardi

Arden Beven

Bailey Boardman

Olivia Bryce

George Dwyer

Bayard Holland

Teddy Kilcullen

Austin Magda

Abigail McKinney

Beatrice Skidmore

Brooks Taliercio

James Van Amburg

PreTeen Class:

Louis Bretschger

Lake Carter

Chase Carter

Elena Dillon

Emily Fonner

Avery Gargiulo

Edie Goodyear

Hope Holland

Johan Metal

Ava Magliacano

Courtney Marchiony

Hadley Stockton

Mackenzie Stockton

Nancy Skidmore

Ashley Teles

Chandler Wagner

Eliza Van Amburg